Dzisiaj jest: 11.8.2022, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
WYBIERZ JĘZYK

Uczennica

Autor: Osamu Dazai
Kategoria/cykl: Literatura piękna
Typ okładki: Miękka
Stron: 130
Wydawca: Wydawnictwo Dialog
Rok wydania: 2019
Cena: 19,87 zł
Ocena:

Kilka słów o autorze;

OSAMU DAZAI  - urodzony 19 czerwca 1909. Zmarły - 13 czerwca 1948

Prozaik japoński, przedstawiciel nurtu dekadenckiego.

Był autorem pesymistycznych utworów, w których poruszał problemy zubożałej arystokracji i inteligencji japońskiej. Do najbardziej znanych jego dzieł należy powieść [ Zmierzch 1947] oraz opowiadania ; Omoide.
W swoim dorobku czytelniczym nie mam zbyt dużo przeczytanych książek tego gatunku.
''Uczennica'' ma zaledwie 130  stron, ale zdobyła moje serce.

***POSTACI***

Bohaterką tej krótkiej powieści jest nastolatka, która w zaledwie kilka godzin wyrzuca z siebie lawinę uczuć i emocji.

***PARĘ ZDAŃ O KSIĄŻCE***

Powieść ''Uczennica'' możemy uznać za dzieło literackie. Ta piękna powieść  przedstawia nam wszystko to z czym młoda  dziewczyna, a raczej jej umysł się zmaga.
Jako nastolatka ma duże wyobrażenia  o wejściu w dorosłość jako kobieta i roli  jaką musi pełnić. Autor w piękny i prosty sposób pokazał czytelnikowi obraz oczami młodej kobiety, pełnej uczuć, marzeń i wyborów. Nic w tej krótkiej powieści nie jest przypadkiem, wszystko jest przemyślane i pokazane  z jak najlepszej strony. Ważne jest aby zbytnio nie krytykować  młodych za popełniane błędy i szybkie  wejście w dorosłość. Dajmy im szansę na podjęcie swojej 
decyzji w sprawie wyborów jakie  życie stawia przed nimi. 

"Podsumowanie"

Po przeczytaniu książki, czuć taki niedosyt. A to za sprawa tej młodziutkiej  osoby, która ma czysty umysł i w piękny sposób przechodzi z dziecinnego świata w dorosłość, która może trochę przytłaczać.
Autor świetnie potrafi wejść głęboko w umysł młodej osoby i pokazać nam  jej ciekawe spostrzeżenia dotyczące życia, które stoi przed nią otworem.
Ciekawa pozycja dla każdego czytelnika, a zwłaszcza dla tych, którzy nie boją  się sięgnąć po coś z innej półki, innej kultury głodni wiedzy i wrażeń.

Osamu Dazai to jedna z najważniejszych postaci w literaturze japońskiej. 
W czasie swojego burzliwego - bo naznaczonego uzależnieniami i licznymi próbami samobójczymi - życia zasłynął jako mistrz nowego stylu,
świetnie władający językiem, potrafiący  głośno wyrazić stany uczuciowe kolejnych pokoleń młodych Japończyków.


ZA EGZEMPLARZ DZIĘKUJĘ 
 
GŁÓWNY RECENZENT
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazła nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałam - to tak jakbym spotkała się ze starym przyjacielem."
                                   /przysłowie chińskie/
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.