Dzisiaj jest: 3.6.2023, imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
WYBIERZ JĘZYK
Leonardo Padura [ ur. w Hawanie w 1955 ] w Polsce znany jest z powieści CZŁOWIEK, KTÓRY KOCHAŁ PSY [NOIR SUR BLACC, 2021] o losach Lwa Trockiego i jego zabójcy Romana Mercaqdera oraz z trzech książek z cyklu kryminalnego io śledztwach Maria Condego. Ten policjant, już na emeryturze, pojawia się także na stronach Heretyków [2013], ale to panoramiczna, wielowątkowa powieśc wykracza daleko poza ramy typowej powieścidetektywistycznej. W 2013 kubański pisarz został kawalerem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury, a dwa lata później uhonorowano go Nagrodą Księżnej Austrii w dziedzinie literatury.

Heretycy

Autor: Leonardo Padura
Kategoria/cykl: Kryminał, sensacja, thriller
Typ okładki: Twarda
Stron: 608
Wydawca: NOIR SUR BLANC
Rok wydania: 2022
Cena: 69,00 zł
Ocena:
OPIS WYDAWCY !

Pod koniec maja 1939 roku w hawańskim porcie cumuje transatlantyk ''St. Louis''. Na jego pokładzie są Żydzi, którtm udało się uciec z Trzecią Rzeszą. Jednak władze kubańskie tylko nielicznym pozwalają zejść na ląd. Pozostałych statek odwozi z powrotem do Europy, prosto w koszmar Holokaustu. 
Amsterdam, lata czterdzieste XVII wieku. Młody Żyd pragnie uczyć się malarstwa, ale zabrania mu tego religia. Mimo to Eliasz Ambrosius, świadomy, że naraża się na klatwę współwyznawców, dostaje się do pracowni samego Rembranta. Potem jednak, zmuszony do opuszczenia Zjednoczonych Prowincji, trafia na ziemie polskie i staje się kronikarzem asystenckich programów, jakich dopuszczali się Kozacy i Tatarzy. W czerwcu 2008 roku w Hawanie Mario Conde, ekspolicjant usiłujący zarobić na handlu bibliofiskimi białymi krukami, rozmawia z nastoletną emo. Dziewczyna prosi, by odszukał jej zaginioną przyjaciółkę, także emo, zafascynowaną filozofią Fryderyka Nietzschego, a szczególnie ideą śmierci Boga. Z początku nastawiony sceptycznie, detektyw zagłębia się w świat młodzieżowych subkultur oraz poznaje ludzi, których nie dotknęła wszechobecna na Kubie nędza.
Co łączy te wątki ? W sferze materialnej - zaginione dzieło Rembranta, które przed wybuchem II wojny światowej zdobiło jedną ze ścian domu żydowskiej rodziny Kamińskich w Krakowie. W warstwie światopoglądowej - dzieje ''heretyków'', czyli ludzi, którzy są gotowi przeciwstawić się zarówno Bogu, jak i szeroko rozumianej władzy, byle tylko uratować własną wolnośc, która dla nich jest kwintesencją człowieczeństwa.
GŁÓWNY RECENZENT
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazła nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałam - to tak jakbym spotkała się ze starym przyjacielem."
                                   /przysłowie chińskie/
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.